شرکت رباتیک سی برج
به وب سایت رسمی شرکت صنایع رباتیک سی برج خوش آمدید
درباره وبلاگ


به نام آفرینندۀ عقل وسیع در جسم محدود آدمی سلام و درود خدا بر پیامبر اسلام و آل او که مظهر علم و دروازه دانشند. خدای بزرگ را شاکریم که توفیق خدمت رسانی به خلق و انجام وظیفه علم آموزی را به ما ارزانی داد. در سال همت مضاعف و کار مضاعف و پیروی رهنمودهای مقام معظم رهبری در راستای جنبش نرم افزاری و پیشرفت علمی کشور عزیزمان برآن شدیم تا با همّت قشر تحصیل کرده و جویای علم، قدمی نو و بلند برای پیشرفت ایران و ایرانی برداریم. از آنجا که نوجوانان و جوانان امروز ارزنده ترین نیروهای فردای ایران عزیزمان هستند، پس سعی مان را بر آن منعطف ساختیم تا با وجود موانع بسیار و سختی راه، طرحی نو برای نوجوانان و جوانان پیاده سازی کنیم تا بتوانیم با کمک بستر های مناسب علمی و با کمک تجهیزات مناسب زمینه افزایش سرعت و بازده علمی را مهیا نماییم
آخرین مطالب
نويسندگان
تلویزیون آنلاین
برچسب:, :: : قبل از ظهر :: نويسنده : روابط عمومی شرکت

روباتي که شما را بيکار مي‌کند :


جام جم آنلاين: شرکتی سوئیسی روباتی شبه انسانی به نام فریدا را رونمایی کرده است که می تواند نمایانگر نسل جدید روباتهای کارخانه ای باشد و به زودی جایگزین کارگران کارخانه های محصولات الکترونیکی شود.

به گزارش مهر، فریدا که با هدف استفاده در خط تولید کارخانه ها طراحی و ساخته شده است می تواند از بازوهای شبه انسانی خود برای به دست گرفتن و تغییر دادن اجسام مختلف استفاده کند. این روبات اولین نوع از نسل جدیدی از روباتهای تولیدی است که سبک وزن تر بوده و نسبت به روباتهای قدیمی از ایمنی بالاتری برخوردار بوده و ارزان قیمت تر هستند.

فریدا می تواند به راحتی جایگزین کارگرهای انسانی شود. روباتهای معمولی صنعتی ابعادی بزرگ داشته، گران قیمت هستند و همسان کردن آنها با روند تولید کارخانه ای بسیار دشوار است. برنامه ریزی مجدد این روباتها نیز کاری بسیار دشوار است و نمی توانند به راحتی در کنار انسانها به فعالیت خود ادامه دهند.

در مقابل فریدا سبک وزن و یکپارچه بوده و یک نفر می تواند به راحتی آن را با استفاده از دستگیره ای که در بالای این روبات نصب شده است بلند کرده و حمل کند. همچنین برای هرچه ایمن تر کردن این روبات موتورهای فریدا از قدرت رانشی محدودی برخوردار هستند و لایه ای نرم و ایمن سرتاسر بدن آن را پوشانده است.

بر اساس گزارش گیزمگ، اين شركت امیدوار است در آینده بتواند با استفاده از روباتهای فریدا در صنعت الکترونیک سیستمهای خودکارتر، مکانیزه تر و پر سرعت تر را جایگزین خطوط تولید انسانی سازد.

 

*****************************************************************************************************

دنیای علم و فناوری در سال 89/ ابداع پوستی برای روباتها/ دستاوردهای محققان ایران ...

محققان ایرانی در دانشگاه‌های معتبر جهان از جمله واشنگتن، آریزونا، MIT و برکلی طی سالی که گذشت موفقیتها و دستاوردهای بزرگی در پرونده حرفه‌ای خود به ثبت رسانده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان و محققان ایرانی که در دانشگاه ها و مراکز مطالعاتی بین المللی فعالیت دارند، در سال گذشته عنوان اخبار علمی متعددی را به خود اختصاص دادند.

ابداع پوست مصنوعی ویژه روباتها، ساخت سه بعدی اندامهای بدن انسان، ساخت دوربینی برای دیدن درون اجسام، ساخت اولین تصاویر هولوگرافیک، درمان سرطان با کمک فناوری نانو، و بسیاری از دیگر ابداعات و کشفهای بزرگ در سال گذشته در پرونده مطالعات محققان ایرانی به ثبت رسیده است.

علی خادم حسینی: ساخت سه بعدی اندامهای بدن

این تکنیکی است که توسط علی خادم حسینی محقق MIT و همکارش "خاویر گومز" ارائه شده است. با استفاده از این شیوه می توان سلولهای زنده را درون مکعبهای پلیمری قرار داده و این مکعبها را مانند آجرهای لگو برای ساخت یک اندام یا بخشی از یک اندام به هم متصل کرد.

در شیوه "میکروبنایی" از ماده ای ژله ای به عنوان ماده چسبنده یا همان سیمان برای چسباندن آجرهای پلیمری حاوی سلولهای زنده به یکدیگر استفاده می شود.

این آجرهای کوچک از توانایی ساخت نسوج مصنوعی یا دیگر ابزارهای پزشکی برخوردارند و در زمینه نحوه ساخت و رشد دادن آنها در قالبهای مختلف از انعطاف پذیری بسیار بالایی برخوردار هستند.

علی یزدانی: کشف ابرالکترونها

در سال گذشته نوعی از الکترونها بر روی سطح ماده کشف شد که عملکرد آنها مانند ریز ابرقهرمانی بود که با سرعت و شدت ناهمواری های دره مانند موجود بر روی سطح ماده را درنوردیده و گاه مستقیما از میان آنها عبور می کرد.

"علی یزدانی" فیزیکدان ایرانی دانشگاه پرینستون طی مطالعاتی که با هدف یافتن حالتهای جدیدی از ماده انجام گرفت موفق به کشف این ابر الکترونها شد.

وی معتقد است این نوع جدید از ابر الکترونها می توانند به بهبود اتصالات میان نانو ابزارهای محاسبه ای و میزان رسانایی در تنگناهای مسیرهای محاسباتی منجر شوند.

بابک پرویز: لنزهای نمایشگر

بابک پرویز سالها است که با ابداع لنزهای بیونیکی اش توجه نشریات علمی را به خود جلب کرده است. وی که از محققان دانشگاه واشنگتن به شمار می رود طی سال گذشته با تکمیل روز به روز این ابداع جالب توجه خود، توانایی نمایش دادن علائم حیاتی و سلامت افراد را در لنزهای بیونیکی اش به وجود آورده است.

این لنزهای طبی در آینده قادر خواهند بود با استفاده از فناوری نانو تجهیزات حسی، الکترونیکی، نوری و ساختار بیوشیمیایی سطح چشم علائم حیاتی و سلامت فردی را کنترل کرده و اطلاعات مربوط به آن را برای فردی که لنزها را به چشم دارد نمایش دهد.
 
****************************************************************************************
مرز میان انسان و روبات شکسته شد
محققان ژاپنی با رونمایی آخرین دستاورد روباتیک خود، روباتی انسان نما که به شکل یک استادیار دانمارکی ساخته شده و حالات صورتش به اندازه ای عجیب، طبیعی است مرز میان انسان و روبات را از بین بردند. به گزارش پیمانه به نقل از مهر، این روبات خارق العاده Geominoid DK نام داشته و سومین نمونه از سری روباتهای Geominoid به شمار می رود.
محققان دانشگاه اوساکا این روبات را به شکلی طراحی کرده اند که دقیقا به استادیاری در دانشگاه آلبورگ دانمارک شباهت داشته باشد. این اولین روبات از این سری است که به فردی ژاپنی شباهت ندارد.
اولین روبات Geominoid مشابه مهندس ارشد پروژه و دومین آن بر اساس چهره یک مدل ژاپنی ساخته شده بود. هر سه مدل کنترل از راه دور بوده و هدایت آن به عهده یک رایانه مجهز به فناوری موشن کپچراست که این فناوری به روبات قدرت شبیه سازی بسیار واقعی از حالتهای صورت و حرکات سر انسان را خواهد داد.
بر اساس گزارش فاکس نیوز، قرار است از این روبات برای مطالعه بیشتر بر روی تعاملات انسانها و روباتها استفاده شود. میزان طبیعی بودن حالات چهره این روبات به اندازه ای قوی و واقعی است که گاه Geominoid DK ترسناک به نظر می آید.
******************************************************************************************************
روباتها داراي حس لامسه مي‌شونددانشمندان دانشگاه فني مونيخ موفق به ساخت ورق‌هاي كوچك شش‌ضلعي براي ساخت پوست حساس دستگاه‌هاي بدون مغز شدند.
به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين فناوري نه تنها به روباتها در جهت‌يابي بهتر در محيط كمك مي كند، بلكه براي اولين بار، «حس» را در آنها فعال خواهد كرد. با اين پوست، در آينده‌اي نزديك مي‌توان از روباتهايي با احساس گرما و لامسه برخوردار شد.
يك دست روباتيك در حال حاضر بصورت جزئي با حسگرها تجهيز شده و ثابت كرده كه اين طراحي قابل اجراست.
پوست انسان يك معجزه ارتباطات است. عصب‌ها به انتقال دما، فشار، نيروهاي برشي و ارتعاشات از باد گرفته تا درد را منتقل مي‌كنند.
در همين حال، پوست اندامي است كه انسان خود را با آن از طبيعت جدا كرده و بدن را از محيط متمايز مي‌كند.
دانشمندان دانشگاه مونيخ در حال حاضر مشغول ساخت يك پوست مصنوعي براي روباتها با يك هدف مشابه هستند. اين كار منجر به ارائه اطلاعات مهم لمسي به روبات شده، در نتيجه مفهوم دريافتي آن را كه با چشمان دوربيني، اسكنرهاي مادون قرمز و دستهاي مهاركننده شكل گرفته، تكميل خواهد كرد.
مانند پوست انسان، شيوه‌اي كه پوست مصنوعي لمس مي‌شود مي‌تواند به كاربري‌هاي جديدي در روباتها مانند عقب‌نشيني خودكار در هنگام برخورد با اجسام و يا براي اولين بار استفاده از چشمها براي جستجوي منبع برخورد منجر شود.
چنين رفتاري مخصوصا براي آن دسته از روباتها مهم است كه به افرادي كه مدام در محيطهاي در حال تغيير در حال سفر هستند، كمك مي‌كنند.
بر خلاف داده‌هاي لسي كه توسط پوست ارائه مي‌شود، حس بينايي محدود است چرا كه اجسام ممكن است پنهان و از ديدرس دور باشند.
محور اين پوسته جديد روباتيك كه «بيولويد روبات(Bioloid Robot)» نام دارد، يك ورق شش ضلعي يا صفحه مدار پنج سانتي‌متر مربع است.
هر مدار كوچك مداري از چهار حسگر مادون قرمز تشكيل شده كه هر چيز نزديكتر از يك سانتيمتر را شناسايي مي‌كنند.
اين روبات با شش حسگر حرارتي و يك شتاب‌سنج تجهيز شده كه به آن اجازه مي‌دهد تا با دقت حركت اندام را منطبق كرده و بفهمد كه كدام بخش بدن حركت كرده است.
اين صفحات، ورق به ورق در كنار هم قرار گرفته و يك ساختار مسطح شبيه لانه زنبور را شكل مي‌دهند.
براي اين كه روبات از توانايي تشخيص برخوردار شود، علائم حسگرها بايد توسط يك رايانه مركزي پردازش شوند.
اين موضوع به هر ابزار حسگر اجازه مي دهد كه نه تنها اطلاعات خود را بگذراند، بلكه براي عناصر مختلف حسگر نيز مانند يك پايگاه داده عمل كند.
در حال حاضر تنها يك بخش كوچك از پوست آماده بوده كه شامل 15 حسگر است. اين حسگرها تا كنون نشان داده‌اند كه اين قاعده، اجرايي است

******************************************************************************************

دوازده تکنولوژی برای تبدیل شدن به انسان ماشینی (Cyborg)

علم همیشه حرکتی رو به جلو دارد و البته همه چیز -از جمله جسم انسان - هم با این پیشرفت همراه است. طی قرن ها انسان ها آموخته اند که چگونه برای زندگی طولانی تر و سالم تر باید با تغییرات جهان تطبیق پیدا کنند. برخی از این پیشرفت ها برای ادامه حیات ضروری به نظر می رسند، برخی هم به گونه ای بوده اند که باعث تخصصی شدن و ماندگاری بیشتر بدن انسان شده اند. از دیرباز برخی هم به دنبال راه هایی برای تولید ارگانهایی با قدرت، سرعت و کیفیت بیشتر برای دست یابی به ناممکن ها بوده اند.
 
در ادامه شاهد 12 تکنولوژی ویژه هستید، که ما را از انسان ضعیف به ابرانسان تبدیل خواهند کرد.
 
علم همیشه حرکتی رو به جلو دارد و البته همه چیز -از جمله جسم انسان - هم با این پیشرفت همراه است. طی قرن ها انسان ها آموخته اند که چگونه برای زندگی طولانی تر و سالم تر باید با تغییرات جهان تطبیق پیدا کنند. برخی از این پیشرفت ها برای ادامه حیات ضروری به نظر می رسند، برخی هم به گونه ای بوده اند که باعث تخصصی شدن و ماندگاری بیشتر بدن انسان شده اند. از دیرباز برخی هم به دنبال راه هایی برای تولید ارگانهایی با قدرت، سرعت و کیفیت بیشتر برای دست یابی به ناممکن ها بوده اند.

در ادامه شاهد 12 تکنولوژی ویژه هستید، که ما را از انسان ضعیف به ابرانسان تبدیل خواهند کرد.
 
دید بیونیک
 
تا به حال آرزو کرده اید که توانایی دید در شب را داشتید؟ یا دارای قدرت بینایی بی نقص و چند برابری بودید؟ خب، چشم بیونیک قادر خواهد بود که این امکان را به شما هدیه کند. امروزه این تکنولوژی می تواند قدرت بینایی را به افراد نابینا بازگرداند، اما تحقیقات سازگاری دید، در حال نزدیک شدن به هدف خود برای دید در شب کامل و توانایی دید دوردست ها است. چشم بیونیک به شما قابلیت دیدی فراتر از استعداد انسانهای عادی را خواهد بخشید.

 
C-Leg
سی-لگ یک پای مصنوعی متعلق به ارتش است که توسط یک سیستم هوشمند، گام برداشتن کاربرش را 50 بار در ثانیه سنجش و کنترل می کند و به فرد توانایی راه رفتن تقریبا عادی را می دهد. این پا که یکی از پیشرفته ترین اندام مصنوعی دنیا است، فعلا فقط برای استفاده سربازان معلول ارتش آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد. این پای تیتانیومی قدرت و دوامی بیش از پای سالم هر انسانی را دارد. البته اگر عضو ارتش آمریکا نباشید باید مبلغی حدود 30 تا 40 هزار دلار را برای به دست آوردن آن پرداخت کنید.

 
اسکلت خارجی XOS
اگر فیلم مرد آهنین را دیده باشید، احتمالا با خودتان گفته اید که: "کجا می شود یکی از اینها را پیدا کرد؟" اگر بر درخواست تان اصرار دارید، سری بزنید. اسکلت خارجی XOS را می توانید همانند یک کت بپوشید و بعد از آن وزنه های 90 کیلویی را به راحتی جابجا کنید! یا اینکه بدون هیچ زحمتی با یک دست 500 شنا بروید. اگر فقط از امکان پرواز و حمل اسلحه های عجیب و غریب چشم پوشی کنید، حالا شما هم یک مرد آهنین هستنید.

 
کمربند موشکی
از سال 1960 تا کنون جت های تک نفره و کمربند های موشکی زیادی به شکل موفقیت آمیزی آزمون شده اند. اگر شما نمی دانید که با 125 هزار دلار پول اضافی تان چکار کنید، می توانید صاحب یکی از این کمربند های موشکی شوید و هربار 30 ثانیه با آن پرواز کنید! یا یک جت پک پیشرفته تر بخرید و به مدت 9 دقیقه در آسمان پرواز کنید. حداقل اینکه یک مسافرت صبح گاهی دل انگیز به دیار باقی خواهید داشت.

 
گوش بیونیک
تمامی گوش های الکترونیک امروزی شامل یک بخش کاشتنی (implant)، نرم افزار، پردازنده و یک بخش پوشیدنی برای قسمت خارجی گوش هستند. این سیستم به شما اجازه می دهد که دنیا را بسیار بهتر بشنوید و قدرت شنوایی بسیار بهتر از هر انسانی در دنیا را داشته باشید. این ابزار ها امروزه برای بهبود قدرت افراد ناشنوا و کم شنوا به کار می روند، اما مطمئنا این قابلیت را هم دارند تا توانایی گوش های سالم را هم چند برابر کنند.

 
تی شرت ضد گلوله!
سبک و کاملا راحت است، اما مطمئنا با پارچه نخی دوخته نشده است. جنس این لباس یکی دیگر از هدایای نانوتکنولوژی است. تار و پود پارچه این لباس را نانو لوله های کربنی تشکیل می دهند. این لباس هفده برابر محکم تر از و چهار برابر محکم تر از تار عنکبوت است. حتما می دانید که تار عنکبوت هم 5 برابر محکم تر از تارهای فولادی مشابه اش است. هنوز ممکن است گلوله ردی از خود بر جای گذارد، اما به گمانم تحمل یک خون مردگی چند روزه بر روی پوست، راحت تر از سوراخ گلوله باشد.
 
 
 
 
نظرتان درباره یک ماشین که بتواند از ذهن تان دستور بگیرد و کارها را حتی سریعتر از جسم تان انجام دهد چیست؟ با دیدن یک میمون که راه رفتن رباتی را بر روی تردمیل از هزاران کیلومتر دورتر کنترل می کند چه احساسی خواهید داشت؟ اولی که چندی پیش به انجام رسید و برای دیدن دومی هم نیاز نیست که زیاد منتظر بمانیم. محققین سایبرنتیک امروزه شعار کاری خود را اینگونه بیان می کنند:"اگر بتوانید خوابش را ببینید، می توانید انجامش دهید." به نظر می رسد که این دوستان مراکز تحقیقاتی ر اشتباه گرفته اند!
 

 
ایمپلنت های اعصاب
حوزه تحقیقاتی جدید است که با کاشتن برخی ابزار ها در مغز، به شما این امکان را می دهد که با تفکر و قدرت ذهن دستگاه های اطرافتان را کنترل کنید. به گونه ای که یک فرد فلج کامل تنها با یک تراشه کوچک می تواند دستگاهی به بزرگی یک را اتاق تحت فرمان خویش درآورد. بسته به دستگاهی که کنترل می کنید، سوپرمن باید شاگردتان شود.

 
باز تولید
Holy Grail یا جام زندگی، آرزوی بسیاری از مردم و عقده روحی تعداد محدودی از آنها است که با تکنولوژی های جدید در حال تحقق است. دانشمندان در حال توسعه روش هایی هستند که با استفاده از سلول های بنیادی و فرایندهای طبیعی برخی از موجودات، بتوانند اعضا، ارگان ها و سیستم های بدن را باز تولید نمایند. کسی پیدا می شود که در سن 60 سالگی خواهان یک قلب جدید و تازه کار نباشد؟

 
ذهن خوانی
شما هم جزو آن افرادی هستید که همیشه می خواستید بدانید که بقیه چه فکر می کنند، یا اگر دروغ می گویند بتوانید دست آنها را رو کنید؟ خب، حالا این توانایی را دارید، یا حداقل اگر یکی از دانشمندانی باشید که بر روی اسکنر عصبی کار می کنند، این امکان برایتان فراهم است. دانشمندان کار خوانش سه بعدی خاطرات انسان را با اندازه گیری فعالیت های عصبی شروع کرده اند. تنها باید منتظر گذشت زمان باشید تا بتوانید این دستگاه را در قد و اندازه تجاری هم بیابید.

 
Teleporting
"اسکاتی من رو با نور بفرست" جملاتی مانند این تنها مخصوص فیلمهای علمی تخیلی از قبیل جنگ ستارگان نیستند، بلکه ایده اولیه جابجایی اجسام و افراد به طور آنی از محلی به محل دیگر هم هستند. شما می توانید در چشم به هم زدنی به هر زمان و مکانی سفر کنید. بسیاری از دانشمندان هم اکنون در حال تحقیق و مطالعه درباره امکان عملی جابجایی اتم ها هستند (که تا حدی هم به آن دست یافته اند). مطمئنا در آینده نزدیک نمی توانید خودتان را جابجا کنید، اما برای جابجای اشیاء و حیوانات انتظار زیادی لازم نیست.

 
تنفس زیر آب
اگر یک غواص باشید، می دانید که فرآیند آمادگی برای شنا در زیر آب تا چه حد مشکل و دردسرساز است. باید مطمئن باشید که تمامی لباس ها و ابزارتان به درستی کار می کنند، همه چیز را چند بار کنترل کنید، تا بتوانید مدت زمان کوتاهی را در زیر آب به سر ببرید؛ زیرا میزان اکسیژنی هم که می توانید حمل کنید بسیار کم است. ولی امروزه دیگر زمان محدودیتی برایتان ایجاد نمی کند. با ساخت جلیقه تنفس زیر آب، تا هر زمان که بخواهید، می توانید زیر آب بمانید. این ابزار با استفاده از ***** مخصوصی، همانند یک آبشش اکسیژن را از آب جدا کرده و در اختیارتان می گذارد. حالا شما هم می توانید یک ماهی باشید.

 

پیوندهای روزانه
لینک های مفید


ورود اعضا:

Online User


statistics